مار ماهی الکتریکی | بلاگ

مار ماهی الکتریکی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

مار ماهی الکتریکی غیر عادی‌ ترین گونه ماهی هاست. این ماهی قادر است شوک‌های الکتریکی قوی تا ۸۶۰ ولت تولید کند و از آن برای شکار و دفاع از خود استفاده کند. این ماهی در طبقه خود (طبقه مار ماهی های الکتریکی آمریکای جنوبی) به عنوان یک شکارچی درجه یک شناخته شده‌است بطوریکه هیچ جانور دیگری جرات ندارد که برای خوردن این نوع ماهی خطر مرگ به‌وسیله جریان برق را به جان بخرد.

این ماهی را می‌توان در حوضه رود آمازون و رود ارینوکو و همچنین نواحی اطراف آنها یافت. طول این ماهی‌ها به بیش از ۲ متر و وزن آنها به ۲۰ کیلوگرم می‌رسد، البته طول اکثر این ماهیها از یک متر تجاوز نمی‌کند. این گونه ماهیها بدن دراز و کشیده استوانه مانندی دارند که با تعدادی پولک پوشیده شده، سر آنها تخت و رنگ بدنشان سبز مایل به خاکستری است که هر چه به قسمت‌های زیرین بدن نزدیک می‌شود به زردی می‌گراید. همانطور که از توصیفات بر می‌آید این گونه ماهی‌ها ظاهر زیبایی ندارند.

مار ماهی های الکتریکی ترجیح می‌دهند که کف گل آلود آبهای آرام زندگی کنند. این ماهیها هوا تنفس می‌کنند و برای اینکار حدوداً هر ۱۰ دقیقه یکبار به سطح آب می‌آیند و پس از بلعیدن هوا دوباره به کف رودخانه باز می‌گردند.

تولید برق:

مار ماهی الکتریکی ضربانهای الکتریکی منحصر به‌ فرد خود را به گونه‌ای شبیه باتری بوجود می‌آورد که در آن توده‌ای از بشقابک ها جریان برق تولید می‌کنند. این ماهی‌ها به‌ وسیله توده صفحات الکتریکی (حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ صفحه) قادر است بطور متوسط شوکهای الکتریکی با ولتاژ ۵۰۰ و جریان یک آمپر تولید کند. البته ماهیهای جوانتر ولتاژهای کمتری (در حدود ۱۰۰ ولت) تولید می‌کنند.

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 14:12